Protokół z zebrania 23-02-2012

Sołtys p. Marcin Etienne przywitał mieszkańców i gości i przedstawił porządek zebrania. Zapytał, czy ktoś z mieszkańców ma jakieś uwagi, co do porządku. Swoje uwagi do porządku obrad wnieśli mieszkańcy – p. Barbara Lewandowska i p. Tadeusz Saczywko. Wnieśli, by przed głosowaniem sołtys odpowiedział na pytania mieszkańców. Sołtys przychylił się do prośby mieszkańców. Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki poprosił o umożliwienie pokazanej przez Urząd prezentacji przed głosowaniem nad wotum zaufania dla sołtysa. Sołtys przychylił się do prośby wiceburmistrza...

Projekt wodociągu

Sołtys rozpoczynając dyskusję nt. wodociągu poprosił p. Adama Wardęckiego – reprezentanta biura projektowego firmy Aqua Consulting, by przedstawił w zarysie historię prac nad projektem wodociągu a także, by omówił wszystkie problemy związane z inwestycją. Pan Adam Wardęcki poinformował, iż umowa na wykonanie projektu zawarta została w czerwcu 2010 r. Termin zakończenia ustalony został na 30 XI. Prace rozpoczęte zostały natychmiast po podpisaniu umowy. W czerwcu 2010 r. przedstawiciele Aqua Consulting wystąpili do ZWiK z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.

W ocenie p. Adama Wardęckiego największym problem jest obecnie nieprawomocna decyzja lokalizacji inwestycji celu publicznego. Projektant poinformował mieszkańców o tym, iż decyzję miasto wydało w marcu 2011 roku. 3-ch mieszkańców złożyło protest. Protest trafił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) do Ożarowa. Do dnia dzisiejszego sprawa znajduje się w SKO. Na rozstrzygnięcie protestu nikt poza SKO nie ma wpływu. Jeśli decyzja się uprawomocni wszyscy mieszkańcy dostaną pismo ze Starostwa informujące o uruchomieniu procedury. Niestety, jak zaznaczył p. Adam Wardęcki na tym etapie również możliwe będzie wnoszenie przez mieszkańców protestu, przez co cała procedura może ponownie odwlec się w czasie i trwać nawet kilkanaście lat. Sprawa jest póki, co cały czas w toku. Prace nad finalizacją projektu trwają. Wszystkie informacje dotyczące wodociągu znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP)

Sekretarz Gminy p. Beata Duch-Kosiorek rozdała mieszkańcom kserokopię dokumentu zawierającego wykaz prac, które zostały wykonane w 2011 roku.

Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki poinformował mieszkańców o tym, iż otrzymał od SKO informację iż sprawa wniesionych protestów rozpatrywana będzie w grudniu 2011 roku. W listopadzie burmistrz p. Tomasz Dąbrowski wystosował pismo do SKO o pilne rozstrzygnięcie sprawy.

Pan Adam Wardęcki dodał, iż dowiadywał się o numer sprawy i niestety kolejka wniosków jest długa a numer sprawy jest ok. 118.000.

Sołtys zadał pytanie burmistrzowi – jaki wpływ miało nieprzyjęcie uchwały wniesionej przez burmistrza o tzw. wydatkach niewygasających. Burmistrz na pytanie nie odpowiedział.

Sołtys ponowił pytanie, kierując je tym razem do przedstawiciela biura projektowego Aqua Consulting. Projektant wyraził opinię, iż na chwilę obecną nie ma to znaczenia, gdyż sprawa jest i tak wstrzymana ze względu na protest 3 mieszkańców.

Sekretarz Gminy p. Beata Duch-Kosiorek przedstawiła mieszkańcom przygotowaną przez Urząd prezentację. Wspomniała o historii Dziekanowa Bajkowego. Przytoczyła również kilka danych statystycznych a także zacytowała zapis Statutu Sołectwa. Sekretarz zarzuciła sołtysowi, iż burmistrz został powiadomiony o terminie zebrania nie na 14 dni przed planowaną datą spotkania, lecz na „chwilę przed”.

Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki uzupełnił prezentację sekretarz o informacje dot. przekazania funduszu sołeckiego do realizacji przez Dom Kultury. Wspomniał także o inwestycjach prowadzonych w 2011 roku, m.in. doświetleniu ul. Waligóry, przygotowaniu dokumentacji technicznej oświetlenia ul. Kota w Butach oraz wyrównaniu dróg. Dodał, iż planowane są także inwestycje w 2012 roku, m.in. doświetlenie drogi opaskowej, kontynuacja prac związanych z wodociągiem a także przebudowa wraz z odwodnieniem ulicy Wiklinowej.

Głos zabrał mieszkaniec p. Romuald Gliński, który zadał burmistrzowi pytanie - dlaczego zamiast zajmować się procedurą prawną i uzgadnianiem z SKO nie dokonano korekty projektu z pominięciem spornych terenów.

Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Oddał głos prezesowi ZWiK panu Pawłowi Bohdziewiczowi.

Pan Romuald Gliński ponowił pytanie tym razem kierując je do p. Pawła Bohdziewicza. Prezes ZWiK nie potrafił udzielić na to pytanie odpowiedzi. Poinformował, iż ZWiK zajmuje się tym zadaniem dopiero od stycznia tego roku.

Sołtys odniósł się do zarzutu sekretarz i poinformował, iż ostatnio zapraszał burmistrza z bardzo dużym wyprzedzeniem, lecz burmistrz nie p. Tomasz Dąbrowski ani wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki nie skorzystał z zaproszenia. Na spotkanie przybył wiceburmistrz p. Bogdan Kłódkiewicz lecz niestety na 90% zadanych przez mieszkańców pytań nie potrafił udzielić odpowiedzi. Stąd też sołtys p. Marcin Etienne przesłał swoje zaproszenie zupełnie „pro forma” na tydzień przed zebraniem.

Sołtys odniósł się ponadto do sprawy przekazania funduszu sołeckiego do realizacji za pośrednictwem Domu Kultury. Zaznaczył, iż Rada Sołecka ma od początku roku zablokowane środki i nie może wykonywać swoich statutowych zadań.

Sołtys poinformował burmistrza, iż jest mu przykro, iż o tak ważnej dla Dziekanowa Bajkowego inwestycji, jaką jest przebudowa głównej arterii, jaką jest ulica Wiklinowa dowiaduje się na zebraniu sołeckim. Tym bardziej, iż wielokrotnie na Komisjach i Sesjach Rady wnioskował o rozpoczęcie tej inwestycji.

Sołtys, p. Marcin Etienne zadał pytanie prezesowi ZWiK p. Pawłowi Bohdziewiczowi – od kiedy ZWiK zajmuje się inwestycją naszego wodociągu? Wspomniał, iż wielokrotnie sprawę realizacji inwestycji dot. budowy wodociągu na terenie sołectwa podnosił na Komisjach i Sesjach Rady. Ostatni raz na jesieni, gdzie był zapewniany przez ówczesnego prezesa ZWiK p. Janusza Lewickiego o przejęciu przez ZWiK realizacji tego zadania. Prezes ZWiK odpowiedział, iż ZWiK przejął do realizacji zadanie 2 stycznia. Sołtys zapytał prezesa ZWiK, dlaczego sprawa przekazana do ZWiK została przekazana dopiero teraz. Czy decyzja radnych o nie wyrażeniu zgody na przeciąganie w nieokreśloną przyszłość tego zadania nie była tak naprawdę impulsem do ruszenia wszystkich spraw? Prezes ZWiK p. Paweł Bohdziewicz odpowiedział, iż trudno jest mu się do tego odnieść.

Mieszkanka p. Barbara Lewandowska zadała pytanie burmistrzowi, co będzie dalej z tą inwestycją w kontekście wniesionych przez mieszkańców protestów.

Prezes ZWiK powiedział, iż jeśli nie poczekamy na odpowiedź SKO to należy umorzyć to postępowanie, obciążyć wykonawcę karami umownymi, rozwiązać umowę i rozpisać nowe zadanie.

Mieszkaniec p. Piotr Królewicz zadał prezesowi pytanie o formę zatrudnienia prezesa ZWiK. Zapytał, co się stanie jeśli z jakichś przyczyn prezes ZWiK zostanie odwołany z piastowanej funkcji. Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki odpowiedział, że ponieważ ZWiK jest spółką gminną – to burmistrz ponosi pełną odpowiedzialność za to zadanie.

Mieszkaniec p. Romuald Gliński zadał pytanie burmistrzowi – czy są zabezpieczone środki na to zadanie? Wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki nie udzielił odpowiedzi.

Sołtys zaproponował, by dalszą dyskusję nad wodociągiem przenieść do punktu ostatniego zebrania – pytań i wolnych wniosków. Przeszedł do następnego punktu zebrania i zaprezentował pokaz slajdów podsumowujący 2,5 roku działalności Rady Sołeckiej.

Po prezentacji podsumowującej pytania zadawali mieszkańcy: Pani Barbara Lewandowska, Pan Romuald Gliński, Andrzej Tabor, Tadeusz Saczywko, Mieczysław Łukijańczuk

Odpowiedzi udzielali: wiceburmistrz p. Piotr Rusiecki, p. Sławomir Kodymow (Referat Geodezji) oraz sołtys p. Marcin Etienne.

Głos zabrał radny p. Tadeusz Krystecki (…)

Mieszkaniec Dziekanowa Bajkowego - Pan Piotr Królewicz zadał pytanie sołtysowi: "Czy wewnętrznie czuje się Pan na siłach pełnienia dwóch funkcji - radnego i sołtysa jednocześnie w naszym interesie - mieszkańców Dziekanowa Bajkowego"?. Sołtys odpowiedział, że każdą decyzję którą podejmował jako radny podejmował dla dobra mieszkańców Dziekanowa Bajkowego. "Od samego początku do dnia dzisiejszego pracuję na rzecz mieszkańców, jako sołtys, na tych samych obrotach i nie zamierzam, by cokolwiek się zmieniło" zaznaczył sołtys p. Marcin Etienne.

Głos zabrał radny Rady Miejskiej w Łomiankach, członek Zarządu Platformy Obywatelskiej w Łomiankach – p. Piotr Wolanin. Ustosunkował się do zarzutów p. Mieczysława Łukijańczuka, jakoby radni, w tym p. Marcin Etienne „zawsze głosowali po linii partyjnej”. Wspomniał o dwóch przypadkach, w których Zarząd Platformy Obywatelskiej RP w Łomiankach wydał rekomendacje odnośnie głosowania. Radni PO RP mieli nie głosować za podwyżką diet radnych a także w głosowaniu nad zadłużeniem miasta poprzez emisję obligacji.

Głosowanie nad wotum zaufania dla sołtysa p. Marcina Etienne

Sołtys poprosił o ukonstytuowanie się Komisji Skrutacyjnej. Komisja skrutacyjna ukonstytuowała się w składzie: p. Maria Renault, p. Bartłomiej Guzowski oraz p. Magdalena Osiecka.

Sołtys poprosił członków Rady Sołeckiej, by nie brali udziału w głosowaniu. Sam również poinformował, iż nie zamierza brać udziału w głosowaniu we własnej sprawie.

 

W głosowaniu tajnym nad wotum zaufania dla sołtysa wzięło udział 48 mieszkańców Dziekanowa Bajkowego.
Kart do głosowania oddano 46, w tym głosów ważnych 46, głosów nieważnych 0.

Za udzieleniem wotum zaufania dla sołtysa oddano 39 głosów. Przeciw: 7.

Tym samym p. Marcin Etienne otrzymał od mieszkańców wotum zaufania na dalsze sprawowanie funkcji sołtysa w Dziekanowie Bajkowym.

Pytania i wolne wnioski

Mieszkanka, p. Barbara Bartler zapytała burmistrza dlaczego w Gazecie Łomiankowskiej nie ukazała się żadna informacja na temat prowadzonej na jesieni charytatywnej Akcji „Wielkiej Wagi” organizowanej przez mieszkańców Dziekanowa Bajkowego pomimo to, iż w Gazecie Łomiankowskiej ukazała się informacja o prowadzonej podobnej akcji przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sołtys poinformował zebranych, iż zwrócił się do urzędu z prośbą o zamieszczenie takiej informacji w prasie, na stronie internetowej urzędu oraz na monitorach KMŁ.

Sekretarz p. Beata Kosiorek-Duch poinformowała, iż w przypadku organizowanej przez nas akcji zabraniały tego obowiązujące przepisy. Ponadto poinformowała, że treść informacji, która ukazała się na stronie internetowej urzędu była konsultowana z sołtysem. Sołtys p. Marcin Etienne w odpowiedzi zaprzeczył, by treść informacji zamieszczonej na stronie internetowej urzędu kiedykolwiek była z nim konsultowana. Wspomniał, iż zwrócił uwagę na pewną nieścisłość, która pojawiła się w ogłoszeniu. Widniał tam zapis następującej treści ”Więcej o akcji na stronie www.szpital-dziekanow.waw.pl”. Po interwencji w urzędzie treść zmieniono na: „Więcej o samym szpitalu na stronie www.szpital-dziekanow.waw.pl”. Sołtys dodał, iż niestety informacja o prowadzonej akcji nie pojawiła się również na monitorach KMŁ, o co zabiegał. Tu, jak powiedział, nie było żadnych przeszkód prawnych. Urząd mógł wyrazić na to zgodę, lecz tego nie zrobił.

Głos zabrał p. Marcin Kolwas - radny powiatu warszawskiego zachodniego, przewodniczący osiedla Łomianki Górne oraz Przewodniczący struktury Platformy Obywatelskiej w Łomiankach.

Radny p. Marcin Kolwas podkreślił z całą stanowczością, iż radni klubu Platformy Obywatelskiej wszystkie decyzje podejmują w sposób autonomiczny. Jedyne dwie decyzje, które były stricte decyzjami politycznymi dotyczyły: nie głosowania za podwyżką uposażenia diet radnych a także nie głosowania za zaciąganiem zobowiązań w postaci obligacji.

Pan Marcin Kolwas zaoferował swoją pomoc, jako radny powiatu warszawskiego zachodniego.

Mieszkanka, p. Maria Renault zwróciła uwagę sekretarz, iż materiały które zostały rozdane przez nią mieszkańcom na zebraniu są niekompletne. W dokumentach tych przywoływany jest załącznik, którego nie ma. Sekretarz p. Beata Kosiorek-Duch odpowiedziała, że wszystkie dokumenty znajdują się na stronie internetowej urzędu.

Pani Barbara Lewandowska zapytała o zapis w Statucie dotyczący funduszu sołeckiego. Sekretarz odpowiedziała, iż zmieniony został jedynie Statut Gminy. Status Sołectwa nie uległ zmianie wobec czego przepisy dotyczące funduszy sołeckich również się nie zmieniły. Sekretarz zapewniła ponadto, iż fundusz sołecki realizowany będzie zgodnie z uchwałami przyjętymi na zebraniach sołeckich we wrześniu ubiegłego roku.

Sekretarz Rady Sołeckiej Dziekanowa Bajkowego p. Wojciech Bąk zadał pytanie, jaki czas upłynął od momentu uzyskania pozwolenia na budowę do momentu procedury przetargowej? Dlaczego trwało to tak długo?

Kierownik Referatu Infrastruktury i Inwestycji p. Wojciech Tarnawski zapytał o daty zamieszczone w specyfikacji. Został poinformowany przez sołtysa, iż specyfikacji do tej inwestycji nigdy nie było. Pan Wojciech Tarnawski odpowiedział, że pozwolenie na budowę wydane zostało w listopadzie 2011 roku.

Sołtys poinformował zebranych, iż wielokrotnie od początku roku osobiście interweniował i „popychał” sprawy związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kontaktował się ze starostwem i na miejscu z projektantem. Wyraził żal, że sprawy były realizowane przez urząd nasz w sposób bardzo opieszały. Nie było nadzoru inwestorskiego. Nikt się sprawą tak naprawdę nie interesował przez cały ubiegły rok.

Pan Wojciech Tarnawski wyraził zadowolenie, że sołtys zaangażował się w sprawę tak bardzo. Dodał, iż „prestiż sołtysa i jego obecność w środowisku” podyktowana są właśnie jego aktywnością. Zastrzegł jednak, że można sprawdzić, że cała procedura przebiegała bez zbędnej zwłoki.

Sołtys obiecał, że wystąpi do p. Wojciecha Tarnawskiego z interpelacją o przedstawienie szczegółowego harmonogramu prac, jakie prowadzone były w 2011 roku w związku z tym zadaniem. Co do „prestiżu” sołtys przyznał, że prestiż jest sprawą ważną, jednak nader ważną sprawą jest dla niego wewnętrzne poczucie, iż w tym czasie mógł zrobić 3 razy więcej miast koncentrować całą swoją energię na pilnowaniu urzędników. Wyraził także nadzieję, że przywołana przez burmistrza na zebraniu sprawa przebudowy ul. Wiklinowej wraz z instalacją odwodnienia będzie dla burmistrza sprawą priorytetową.

Burmistrz, p. Tomasz Dąbrowski podziękował mieszkańcom za spotkanie.

Mieszkanka, p. Maria Renault podziękowała burmistrzowi, że przybył na to spotkanie a także, że zabrał, przynajmniej na zakończenie, głos. Pani Maria Renault wspomniała o bardzo złych nastrojach wśród mieszkańców. Poprosiła burmistrza, by nie „chował się on za swoimi zastępcami”. Zaapelowała do burmistrza o większą aktywność.

Wojciech BĄK
Sekretarz Rady Sołeckiej
Dziekanowa Bajkowego