23.04 | Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie z nami!

2️⃣3️⃣-0️⃣4️⃣ | Podczas imprezy "Szukamy Wielkanocnych Jajek" Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie będzie z nami! Tuż przy placu zabaw, przy ul. Waligóry w Dziekanowie Bajkowym, będzie czekał na Was KrwioBus (ambulatorium na kółkach).

Rejestracja Dawców w godzinach: 11:00-14:00.

❤️ Zgłaszając się do oddania krwi należy posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja szkolna (18+) lub legitymacja studencka.
❤️ Chcąc oddać krew należy być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku.
❤️ Warto pamiętać również o tym, że przed oddaniem krwi nie można być po spożyciu alkoholu.
❤️ W celu zwiększenia komfortu samopoczucia przed oddaniem krwi należy pić dużo płynów (najlepsza niegazowana woda mineralna).

Czasowa dyskwalifikacja dla Dawców:
❌ 48 godzin od dnia podania szczepionki firmy Pfizer i Moderna.
❌ 14 dni od dnia podania szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson.
❌ Dla dawców po podaniu szczepionki na SARS-CoV-2, u których wystąpiła niepożądana reakcja poszczepienna na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.

Krok po kroku - jak to się wszystko odbywa?
❤️ Po wejściu do ambulansu Dawcy są rejestrowani. Rejestracja odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są dane osobowe, takie jak: PESEL i numer donacji (oznaczenie woreczka, do którego oddawana jest krew). W krwiodawstwie obowiązuje absolutna zasada anonimowości, również w kwestii wyników wszystkich wykonywanych badań.
❤️ Dalej otrzymujemy do wypełnienia kwestionariusz, w którym należy bardzo sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających. Leki, które nam (dawcom) pomagają - mogą zaszkodzić biorcom naszej krwi!
❤️ Teraz pielęgniarka pobierze próbki naszej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Jeśli oddajemy krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi, hemoglobinę i/lub morfologię krwi. Jeśli krew oddajesz systematycznie, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny.
❤️ Kolejny punkt to spotkanie z lekarzem. Będzie miał on już wyniki naszych badań wstępnych oraz nasz kwestionariusz. Przystąpi więc do wywiadu na temat stanu naszego zdrowia. To moment, w którym powinniśmy podzielić się wszelkimi naszymi wątpliwościami. Za chwilę lekarz ostatecznie zdecyduje o tym, czy możemy oddać krew czy nie.
❤️ Jeśli zostaliśmy zakwalifikowani przechodzimy na specjalny, bardzo wygodny, nieco nachylony fotel (leżankę). Pobieranie krwi trwa około 8-10 minut. W trakcie naszego odpoczynku, pobieranych jest od nas jednorazowo 450 ml krwi. To tzw. "donacja". W trakcie zabiegu pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteśmy nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka.
❤️ Po oddaniu krwi otrzymamy: 8 tabliczek czekolady plus dodatkowo coś, co dla Ciebie - my organizatorzy imprezy - przygotowaliśmy... ?

Jeśli danego dnia pracujesz - otrzymasz zwolnienie z pracy. Jeśli posiadasz legitymację HDK to otrzymasz wpis informujący o oddaniu krwi.

Niestety, z uwagi na rygorystyczne obostrzenia dotyczące wywiadu na temat stanu zdrowia obywatele Ukrainy mogą oddać krew jedynie w przypadku dobrej znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie (tłumacz nie wystarczy).

Na koniec niespodzianka... Wśród Dawców rozlosujemy niezwykle sympatyczne nagrody ?

Ufff. To chyba wszystko...
Do zobaczenia w sobotę 23 kwietnia o godz. 12:00 na placu zabaw przy ul. Waligóry!

Marcin ETIENNE

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 04 kwiecień 2022 15:14
Marcin Etienne

Twórca strony. Z wykształcenia informatyk. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Radny kadencji: 2010-14, 2014-18, 2018-23. Przewodniczący Komisji Społecznej, Wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa.