Zdecydowanie mają talent!

12 lipca zaproszony przez Prezesa Zarządu "Społeczna Pomoc-Stowarzyszenie Dom", Pana Leszka Chruścińskiego, wziąłem udział w trzecim spotkaniu integracyjnym osób niepełnosprawnych - ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sadowej.

Podczas imprezy odbyły się występy artystyczne, które przygotowali dla swoich gości instruktorzy terapii wraz z ich podopiecznymi. Niezwykłość tego wydarzenia skłoniła mnie do nakręcenia i zmontowania krótkiego filmu. Chwile uwiecznione w materiale wideo to efekt niezwykłej wręcz pracy instruktorów, którzy życie swoje poświęcają czyniąc pomoc osobom niepełnosprawnym.

Zdecydowanie mają talent!

Uczestnikami występów w ramach zorganizowanego konkursu "Mam Talent" były w większości osoby posiadające niepełnosprawność sprzężoną wraz z orzeczeniami w stopniu znacznym. Oglądając zmontowany materiał warto zwrócić uwagę na wyniki pracy instruktorów i ich podopiecznych. Wśród uczestników, jak się dowiedziałem, są bowiem osoby, które jeszcze kilka miesięcy temu w wyniku porażenie mózgowego nie byli w stanie wypowiedzieć jednego słowa. Chylę czoło przed Nimi wszystkimi! 

 Uczestnicy występu "Mam Talent"

Pod egidą Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Na terenie Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Sadowej przy ul. Jagodowej 2 działają: Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS). Dom położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego i posadowiony został na działce o powierzchni niemal 1ha. Teren wokół budynków jest zadbany. Roślinność wraz z małą architekturą są pod stałą opieką zarówno pracowników jak i mieszkańców DPS oraz uczestników WTZ i ŚDS. 

   

   

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sadowej to dzienna placówka działającą od grudnia 2015 r. w ramach zadania publicznego.  Ośrodek wspiera obecnie 20 mieszkańców Powiatu Warszawskiego Zachodniego z zaburzeniami psychicznymi typu A. Zadanie finansowane jest przez Wojewodę Mazowieckiego. Ośrodek działa na terenie Domu Pomocy Społecznej w Sadowej w ramach stowarzyszenia „Społeczna Pomoc Stowarzyszenie DOM”. Przebywa w nim obecnie sześciu uczestników z terenu naszej gminy.

ŚDS świadczy usługi w zakresie rehabilitacji społecznej, usprawniania oraz organizacji wolnego czasu. Zajęcia odbywają się na zasadzie treningów np. z nauki higieny, zdolności kulinarnych, umiejętności technicznych, rozwijanie zainteresowań a także udziału w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych. Pracownicy zapewniają swoim podopiecznym stałą terapię ruchową. Co ciekawe, taki element, jak tygodniowy plan zajęć, w tym spotkania z nauczycielem, rehabilitacja, hipoterapia, logopedia, czy taniec, tworzony jest przez opiekunów wspólnie z uczestnikami.

Monika Świetlicka (Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Błoniu),
Leszek Chruściński (Dyrektor Domu Pomocy Społecznej),
Anna Persona-Niesłuchowska (Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy)

Rozrywka? A jakże!

W końcu lipca podopieczni ŚDS odbyli zajęcia z żeglarstwa zorganizowane dla nich przez stowarzyszenie „Jacht Klub Łomianki”. Dzięki zaprzyjaźnionym placówkom i osobom prywatnym odbywają się cykliczne spotkania, w tym zimowe kuligi, topienie marzanny (organizowane przez stajnię „Lider”), bale karnawałowe, pikniki, spływy kajakowe, rajdy piesze i rowerowe, spotkania Mikołajkowe itp. Dodatkowo 2-3 razy w miesiącu organizują wyjazdy lub spotkania proponowane przez samych uczestników w ramach tworzonego przez nich rocznego planu. Jak widać - dzieje się!

Dom Pomocy Społecznej vs Powiat Warszawski Zachodni (3:3) (6:5)

Czynić dobro i zbierać punkty...

Wolontariat, choć z definicji jest działaniem dobrowolnym, dla niektórych młodych ludzi staje się niekoniecznie miłym obowiązkiem. Kuszenie wolontariuszy punktami na świadectwie ma zatem swoje dobre i złe strony. Praca w ramach wolontariatu w Środowiskowym Domu Samopomocy nie należy do najłatwiejszych. Lecz satysfakcja oraz życiowe doświadczenie w tym konkretnym przypadku są nie do przecenienia. Jeśli Wasze pociechy byłyby zainteresowane, niech już dziś skontaktują się z kierownik ŚDS Panią Anną Persona-Niesłuchowską (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), bo liczba miejsc jest z pewnością ograniczona. 
 
Prowadzący placówki pomocy społecznej w Sadowej, w szczególności Środowiskowy Dom Samopomocy wykonują wspaniałą pracę! Miałem okazję się o tym przekonać nie tylko przy okazji wspomnianego tu integracyjnego spotkania. Dzięki uprzejmości dyrektora placówki, który oprowadził mnie kilka tygodni wcześniej po ośrodku, mogłem osobiście poznać charakter pracy zatrudnionych w ośrodku instruktorów. Krótko - Ludzie ci wykonują wspaniałą pracę!

Trzecie spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Sadowej przechodzi do historii! 

Marcin ETIENNE
 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 23 lipiec 2018 02:38
Marcin Etienne

Twórca strony. Z wykształcenia informatyk. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Radny kadencji: 2010-14, 2014-18, 2018-23. Przewodniczący Komisji Społecznej, Wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa.